Bernard Chmielarz

W chórze: dyrygent orkiestry i aranżer
Zawód: poważny i humorystyczny zarazem
Związek z CZA ZHP: członek orkiestry CZA ZHP

 

Współpracownik chóru. Odpowiada za opracowanie aranżacji wielu utworów, które regularnie (i z powodzeniem) śpiewamy. Okazjonalnie jest dyrygentem podczas naszych koncertów z orkiestrą. Gdyby zapomniał o jakiejś z setek swoich aranżacji, kompozycji orkiestrowych czy kameralnych ma tę przewagę nad innymi, że zawsze może sięgnąć po nagranie na licznych CD. W przypadku (a przypadek zawsze może się zdarzyć) zagubienia czegoś w pamięci, w nutach, na płytach CD i w nagraniach telewizyjnych - ma jeszcze jedną szansę na przetrwanie - a jest nią humor. A jego ma takie zapasy, że z pewnością nigdy mu nie zabraknie.
Oficjalna nota biograficzna: Zespół/Bernard Chmielarz

Bernard Chmielarz – kompozytor, aranżer i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie kierunku instrumentalnego. Od 1985 do 1986 roku pracował jako kontrabasista w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, a w latach 1986-2008 w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Był współpracownikiem wielu teatrów warszawskich, m.in. Polskiego, Współczesnego i Ateneum.

Już w trakcie studiów muzycznych jego zainteresowania wykraczały poza grę na instrumencie, dlatego Bernard Chmielarz równocześnie zajmował się komponowaniem, dyrygowaniem i aranżowaniem. Od kilku lat regularnie współpracuje z Telewizją Polską. W styczniu 2005 r., wraz z reżyserem Jackiem Kęcikiem i pianistą Waldemarem Malickim rozpoczął pracę nad muzycznym programem telewizyjnym „Co tu jest grane?”. Przygotował aranżacje na różne obsady instrumentów - od zespołu kameralnego po orkiestrę symfoniczną - do blisko 30 odcinków programu. W 2006 roku program "Co tu jest grane" był nominowany do nagrody "Rose d'or" na festiwalu telewizyjnych programów rozrywkowych w Lucernie.

Kolejnym projektem tej samej trójki autorów jest realizowane od marca 2007 roku do chwili obecnej show "Filharmonia Dowcipu", w którym Bernard Chmielarz jest dyrektorem muzycznym, dyrygentem, autorem wszystkich aranżacji i kompozycji wykorzystywanych w programie. Spektakle „Filharmonii Dowcipu” były wielokrotnie prezentowane na antenie Telewizji Polskiej, a przeszło 20-odcinkowy cykl programów zrealizowany dla Programu II (Laskowik & Malicki) spotkał się z dużym uznaniem widzów i krytyków.

Bernard Chmielarz prowadził i przygotowywał dla TVP wiele koncertów okolicznościowych m. in. Gala Mistrzów Sportu (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013), Gala z okazji 100-lecia Polskiego Kina i inne. Pracował również przy produkcjach filmowych - jest autorem orkiestracji muzyki Kenji Kawai do polsko-japońskiego filmu "Avalon" (2000) w reżyserii Mamoru Oshii. Autor setek aranżacji, ale także kompozycji orkiestrowych i kameralnych. Jego utwory i aranżacje zostały nagrane na kilkunastu płytach CD.