Tadeusz Niećko

W chórze: dyrygent, akompaniator, aranżer
Zawód: niebiański
Związek z CZA ZHP: puzonista w orkiestrze CZA ZHP i dyrygent w CZA ZHP

 

Aranżer większości utworów wykonywanych przez chór i nasz wyjątkowy akompaniator, słynący z zaskakujących i niepowtarzalnych przygrywek. Ponadto Tadeusz to utalentowany dyrygent oraz błądzący w chmurach muzyk. A poza chmurami, gdzie to on nie był i gdzie nie pracował, w zasadzie pół Polski ma zjechane. Tu podyryguje, tam podyryguje - w operze, w operetce, w filharmonii albo... w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Konstatujemy więc dodatkową - taneczną - płaszczyznę porozumienia pomiędzy Tadkiem a Krysią.
Oficjalna nota biograficzna: Zespół/Tadeusz Niećko

Tadeusz Niećko – instrumentalista, dyrygent, aranżer, akompaniator. Edukację muzyczną rozpoczął w podstawowej szkole muzycznej, kontynuował w liceum muzycznym w Lublinie. W roku 1971 podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym w klasie puzonu prof. J. Pietrachowicza. W roku 1985 ukończył również studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie dyrygentury
prof. Henryka Czyża.

Już w czasie studiów grał jako instrumentalista-puzonista w Orkiestrze Symfonicznej Centralnego Zespołu Artystycznego ZHP, w latach 1974-1977 pracował w Polskiej Orkiestrze PR i TV w Warszawie, a w latach 1977-1979 w Orkiestrze Symfonicznej w Teheranie, grając w obu orkiestrach na puzonie.

Jako dyrygent z dużym sukcesem prowadził Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Centralnego Zespołu Artystycznego ZHP, pracował w Operze w Łodzi, w Filharmonii Olsztyńskiej im. F. Nowowiejskiego, w Płockiej Orkiestrze Kameralnej, w Operetce Warszawskiej. Często zapraszany był do prowadzenia koncertów w filharmoniach miast na terenie całej Polski: Kielc, Lublina, Katowic, Szczecina, Białegostoku.

W latach 2007-2011 pracował jako dyrygent w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”, dla którego do tej pory pisze aranżacje muzyczne.
Tadeusz Niećko jest też aranżerem większości utworów muzycznych, będących w repertuarze Chóru Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego, jest jego stałym akompaniatorem oraz dyrygentem koncertów wykonywanych z towarzyszeniem orkiestry.